Ako a kedy si mám vyšetrovať prsníky?

Samo vyšetrovanie prsníkov je jednoduchý a účinný spôsob prevencie a včasného záchytu rakoviny prsníka.

Samovyšetrovanie prsníkov je jednoduchý a účinný spôsob prevencie a včasného záchytu rakoviny prsníka. Pre každú ženu po 20 – tom roku života by malo byť samozrejmosťou pravidelné samovyšetrovanie prsníkov v intervaloch á 1 mesiac. Ide o najjednoduchšiu metódu včasného záchytu zhubného nádoru prsníka.

Najlepší čas na samovyšetrenie prsníkov je týždeň po skončení menzes. Vtedy sú prsníky uvoľnené a nebolestivé. Pokiaľ nemáte pravidelnú menzes alebo už nemenštruujete, vyšetrujte prsníky v intervaloch á 1 mesiac / vždy rovnaký deň v mesiaci napríklad prvý pondelok v mesiaci.

Postup je jednoduchý:

  • Postavte sa pred zrkadlo so spustenými rukami / Pripaženie /. Pozorne prehliadnite oba prsníky, všímajte si či na koži prsníkov nie sú poklesnuté miesta alebo atypické vypukliny, zmeny na bradavkách, začervenanie alebo opuch a treba sledovať aj symetriu!!! Pozor: mnoho žien má trvale jeden prsník väčší ako druhý – čo je úplne normálne. Toto prezeranie v zrkadle potom vykonajte aj s pravého i ľavého boku a na záver so vzpaženými rukami nad hlavou a so založenými rukami za hlavou.
  • Ľahnite si s vankúšom pod svojim pravým ramenom a pravú pažu si založte za hlavu.
  • Bruškami troch posledných prstov ľavej ruky prehmatajte svoj pravý prsník, či nenahmatáte hrčku. Tlačte dostatočne pevne. Pokiaľ ste si neistá ako silno môžete tlačiť, porozprávajte sa o tom so svojím lekárom.
  • Pohybujte sa po prsníku v kruhoch, hore a dole a celý si ho vyšetrite. Robte to pravidelne a vždy rovnakým spôsobom, tak budete svoje prsníky dokonale poznať. Musíte si všímať hlavne prípadných zmien v prsníkoch oproti minulému vyšetreniu.
  • Podobným spôsobom si vyšetrite aj prsník ľavý.
  • Pokiaľ nájdete akékoľvek zmeny na prsníku, urýchlene sa objednajte k svojmu lekárovi.

Zopakujte vyšetrenie oboch prsníkov postojačky, s jednou rukou založenou za hlavou. Správna pozícia umožní vyšetriť vrchnú vonkajšiu časť prsníka / smerom k podpažnej jamke /. V tejto oblasti sa zistí asi polovica zhubných nádorov prsníka. Toto vyšetrenie môžete vykonávať aj v sprche – niektoré zmeny v prsníkoch sa ľahšie nájdu, keď je koža mokrá a klzká.

Kontakt, ordinačné hodiny

Ambulancia GYNEKOLÓGIE A PôRODNÍCTVA
Hviezdoslavova 3023/10, 908 51 Holíč
Ordinačné hodiny:
Pondelok 8:00 – 12:00, 13:00 – 15:00
Utorok     8:00 – 12:00, 13:00 – 15:00
Streda    14:00 – 20:00
Štvrtok   14:00 – 20:00
Piatok    08:00 – 14:00
Objednávanie: GYNEKOLÓGIA – počas ordinačných hodín
Tel: +421 34 668 5111
GPS: 48,8093809,  17,1656961

Počas dovolenky

Počas dovolenky zastupuje: MUDr. Vávra – gynekologická ambulancia Skalica MUDr. Michalovičová – gynekologická ambulancia Gbely Nemocnica Skalica