Aké sú nevhodné športy v tehotenstve?

Výber športovej aktivity u tehotných žien ovplyvňuje najmä to v akom štádiu tehotenstva sa nachádzajú.

Prvý trimester:

je najrizikovejší, preto by sa žena mala úplne vyhnúť akémukoľvek skákaniu , behu a jazde na koni. Ľahká atletika alebo tzv. sklápačky tiež nie sú vhodné, pretože príliš namáhajú brušné svalstvo. Od 4 mesiaca by sa žena mala vyhýbať hlavne športom, pri ktorých hrozí pád – korčuľovanie, lyžovanie. Hormón relaxín, ktorý uvoľňuje panvové kĺby a kosti a tým ich pripravuje na blížiaci sa pôrod, uvoľňuje i ostatné šľachy a kĺby, a tým sa stávate citlivejšia na potencionálne pády a vykĺbeniny. Medzi absolútne nevhodné športy zaraďujeme karate, džudo a iné bojové umenia, pretože tú hrozí zranenie brucha, čo môže byť veľmi nebezpečné a ďalej horolezectvo a potápanie, pri týchto športoch hrozí strata kyslíka, spôsobená obmedzeným dýchaním, čo je veľmi nebezpečné ako pre matku tak i pre dieťa. Preto tieto športy patria medzi najriskantnejšie počas tehotenstva.

V tehotnosti sa zakazuje cvičiť

 

 

  • Ženám, ktoré sú celkovo vážne choré, napr. pri chorobe pľúc, obličiek, pečene, žlčníka.
  • Ženám, u ktorých sa počas gravidity vyskytli príznaky nejakej poruchy, napríklad krvácanie, hroziaci potrat, predčasný pôrod.
  • Ženám, u ktorých predchádzajúce tehotnosti prebiehali nepravidelne ako napríklad opakované potraty a predčasné pôrody, nepravidelné polohy plodu.

Žena by počas tehotenstva mala byť veľmi obozretná ktorej pohybovej aktivite sa bude venovať, pretože práve vtedy je veľká pravdepodobnosť ohrozenia zdravia nielen matky ale aj plodu. V súvislosti s neprimeranou pohybovou aktivitou dochádza k vyplaveniu stresových hormónov, nadmernému výdaju energie, hypoglykémii. Ako dôsledok reakcie organizmu na takúto neprimeranú pohybovú aktivitu môže nastať potrat, predčasný pôrod, krvácanie alebo sťažený pôrod.

Preto je nesmierne dôležité vhodnosť či nevhodnosť cvičenia konzultovať s lekárom a taktiež je nutné brať do úvahy zdravotný stav rodičky.

Kontakt, ordinačné hodiny

Ambulancia GYNEKOLÓGIE A PôRODNÍCTVA
Hviezdoslavova 3023/10, 908 51 Holíč
Ordinačné hodiny:
Pondelok 8:00 – 12:00, 13:00 – 15:00
Utorok     8:00 – 12:00, 13:00 – 15:00
Streda    14:00 – 20:00
Štvrtok   14:00 – 20:00
Piatok    08:00 – 14:00
Objednávanie: GYNEKOLÓGIA – počas ordinačných hodín
Tel: +421 34 668 5111
GPS: 48,8093809,  17,1656961

Počas dovolenky

Počas dovolenky zastupuje: MUDr. Vávra – gynekologická ambulancia Skalica MUDr. Michalovičová – gynekologická ambulancia Gbely Nemocnica Skalica